Bizonyára Ön is tapasztalta már otthonában a párásodás jelenségét az ablakokon, esetleg az üvegfelülettel dekorált ajtókon. Szerencsésebb esetben jórészt csak a fürdőszobában, konyhában találkozhatunk ezzel, azonban ha nem megfelelő a nyílászárók hőszigetelésének és páraáteresztő képességének az összhangja, akkor sajnos a lakás más helyiségeiben is észrevehetjük, hogy hűvösebb napokon a pára miatt bizony nem látunk ki az ablakokon. De mi ennek a problémának a forrása, mitől párásodik az ablak és mi lehet a megoldás? A következőkben erre keressük a választ.
A mindennapos tevékenységek, úgy mint a főzés, takarítás, tisztálkodás, sőt még a kilégzés is azzal járnak, hogy az adott ingatlan helyiségeiben megemelkedik a levegő páratartalma. Egy átlagos, négytagú család akár napi 7 liternyi párát is meg tud „termelni”. Ez éves szinten rengeteg nedvességet jelent, mellyel a páraelszívó készülékek és a rendszeres szellőztetés sem tud feltétlenül megbirkózni.
Az ablakokon, ajtókon megjelenő párát elsősorban télen, vagy hűvösebb napokon tapasztalhatjuk, amikor a lakás belső hőmérséklete magasabb mint a kinti levegőé. Ennek oka, hogy a hőhidak környékén bizonyos felületek – ami lehet például egy rosszul szigetelt ablak – hőmérséklete az úgynevezett harmatpont alá esik, a meleg levegő lehűl, így a benne lévő gáz halmazállapotú pára immár folyékony formában kicsapódik az érintett részeken.
Persze mondhatná, hogy Önt nem különösebben zavarja, ha párásodik a műanyag ablak, ha ki akar nézni egyszerűen letörli a párát. Sajnos azonban ez sokkal jelentősebb probléma, mint azt sokan feltételezik.
A rengeteg mennyiségű, távozni nem tudó pára rendkívül veszélyes lehet egyrészt egészségügyi szempontból, másrészt az épületszerkezetre nézve. Ha párásodik a bejárati ajtó, vagy az ablakok, biztos lehet abban, hogy a falak is magukba szívják a kicsapódó vizet. Az átnedvesedő falak a penész és a gomba melegágya, melyek nem csupán visszataszító látványt jelentenek, de komoly megbetegedéseket is okozhatnak. A mikroszkopikus méretű spórák tömegesen kerülnek a légtérbe. Amennyiben ezeket belélegezzük, irritációt válthatnak ki a szem kötőhártyáján vagy az orr nyálkahártyáján, de felső légúti panaszokat vagy bőrgyulladást is okozhatnak. Ez főleg gyermekeknél, időseknél, vagy eleve betegséggel küzdő személyeknél jelent nagyobb kockázatot, de senki sincs biztonságban.
Másfelől az épületszerkezetben is jelentkezhetnek számottevő károk, jobb esteben csak a vakolat lepergése, tapéta leválása, ám ez elfajulhat egészen a fa építőelemek elkorhadásáig, a tetőszerkezet meggyengüléséig, végső, extrémebb esetben az épület életveszélyessé válásáig.
Az egészséges mennyiségű páratartalom felső határa 40%, ha az átlagos szobahőmérséklettel, azaz kb. 21 C°-kal számolunk.
A beltéri párásodás elsősorban télen jellemző, azonban a reggeli órákban, vagy főzés közben is gyakran tapasztalható jelenség.
A párásodás jelensége természetesen nem csak beltéren, de az ablakok külső oldalán is megfigyelhető, amikor a külső környezet hőmérséklete növekedni kezd az üveg felületéhez képest, legtöbbször a reggeli órákban. Ha kívülről párásodik az ablak az tulajdonképpen a remek hőszigetelő képesség egyik látható jele, ugyanis a hideg levegő nem tud bejutni, a meleg pedig nem szökik ki.
Napjaikban a homlokzati hőszigetelés és a nyílászárók szigetelése során is nagy gondot fordítanak a gyártók és kivitelezők a páraáteresztés problémájára.
A régi, elavult, rosszul záródó homlokzati ablakoknak van egy nagy előnyük, mégpedig az, hogy a lakásban keletkezett pára a kisebb-nagyobb réseken viszonylag könnyen távozik. Ez viszont azt jelenti, hogy az adott nyílászáró hőátbocsátási tényezője rendkívül magas, így rengeteg összeget kell a fűtésre fordítania.
Persze akkor jogosan merülhet fel a kérdés, hogy egy korszerű, kiválóan hőszigetelt ablak párásodik -e, nem tartja-e bent a nagy mennyiségű párát. A válasz erre a kérdésre röviden az, hogy de igen. Ugyanakkor ma már vannak olyan ablakok és ajtók is, melyek kiválóan tudnak egyensúlyozni a hatékony légáteresztés és a kiváló hőtartóképesség hajszálvékony mezsgyéjén.
Nem könnyű feladat olyan termékeket találni, melyek egyszerre tudják mindezen igényeket kielégíteni, azonban a Realtherm Kft. által forgalmazott nyílászárókat választva Ön is megoldást találhat erre a kellemetlen problémára.
Termékeink páratlan, vagy mondhatnánk, hogy párátlan minőségű termékek, melyek hosszú évekig, évtizedekig is megállják helyüket.
Mindazonáltal a rendszeres szellőztetést semmi sem pótolhatja, így ezt nem érdemes mellőzni, ha meg akarja akadályozni a párásodást.